+90 546 204 61 82
Sosyal Medya Hesaplarımız

30 Bin Aile Danışmanı Alınacak

18 Mayıs 2016
6 kez görüntülendi
30 Bin Aile Danışmanı Alınacak

30 BİN AİLE DANIŞMANI ALINACAK

Geçtiğimiz günlerde ajansların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgiler ataması yapılmayan bir çok üniversite mezunu için umut oldu. İki yıldır beklenen aile danışmanlığı uygulaması pilot illerde başladı.

Aile Danışmanlığı Uygulaması Başladı

Aile bütünlüğünün korunması, aile içi şiddetin önlenmesi ve yardıma muhtaç ailelere düzenli destek sağlanması amacıyla “her aileye bir sosyal danışman” sloganıyla hayata geçirilen programın ayrıntıları belli oldu. 2012-2017 yılları arasında 30 bin aile danışmanını göreve başlatmayı hedefleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bu alımlarda önceliği; sosyal hizmet uzm, tıp, hemşirelik, çocuk gelişimi, pdr, sosyoloji, psikoloji gibi alanları bitirenlere verecek. Danışmanlar, ortalama 2 bin lira maaş alacak.

30 BİN DANIŞMAN ALINACAK

ASDEP ile birlikte başta atanamayan öğretmenler olmak üzere çok sayıda kişiye de istihdam kapısı aralanacak. Aile Bakanlığı, ihtiyaçlar doğrultusunda 2017 yılı sonuna kadar 30 bin aile danışmanını göreve başlatmayı hedefliyor.

Bakanlık, aile danışmanlarını sosyal hizmet uzm, tıp, hemşirelik, çocuk gelişimi, pdr,sosyoloji, psikoloji gibi alanları bitirenler arasından seçecek. KPSS puanlarına göre alınacak danışmanlar öncelikle teorik ve pratik eğitime tabi tutulacak. Aile Danışmanları yaklaşık 2 bin lira maaşla göreve başlatılacak. (Daha önceden sadece hemşire, psikoloji ve pdr mezunlarının başvurabileceğinin açıklandığı aile danışmanlığında yapılan son açıklamalara göre lisans mezunu bir çok aday başvurabilecek.)

Aile Danışmanları Ne İş Yapacak

Her bir aile sosyal danışmanı ilk etapta 600 aileden sorumlu olacak. Aileler için tek tek formlar tutacak olan danışmanlar, ailenin maddi ve manevi gidişatını yakından takip edecek. Özellikle yoksulluğu tespit edilen aileyle ilgili bildirimleri de üstlenecek olan danışmanlar, hak temelli, düzenli, süreli, geçici yardımlar olarak çeşitlendirilen sosyal yardımların, aileye istihdam sağlandıkça kademeli azaltılmasını sağlayacak. Aile içinde yaşanan sorunlarda yol gösterici olmakla beraber, aile fertlerinin geçim durumları, içinde yaşadığı şartlar da düzenli olarak izlenecek. İşsiz olanlara İŞKUR ortaklığında istihdam olanaklarının yaratılması sağlanacak.

 2 iLDE PİLOT UYGULAMA

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nce alt yapısı tamamlanan Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) ile aile hekimliği uygulamasına benzer bir yapıda vatandaşlara “hane” odaklı sosyal danışmanlık sağlanacak. Bu kapsamda ilk pilot uygulama Kırıkkale ve Karabük’te hayata geçirildi. Hacettepe Üniversitesi’nde eğitim alan yaklaşık 400 danışman, durumu “riskli” olarak belirlenen ailelerle görüşmeye başladı.

Aile danışmanlığı için şuan en kapsamlı kurs kariyer akademi adana tarafından İstanbul, Adana ve Konya illerinde veriliyor.

Aile Danışmanı Olmak için Ne Yapılmalı

Aile danışmanı olmak isteyen adayların Bakanlık tarafından belirlenmiş kriterlere uygun sertifikalı eğitim programını başarıyla tamamlanması gerekiyor. Şuan 400 aile danışmanı 2 ilde göreve başladı ve eylülden itibaren yapılması beklenen atamalarla bu sayının çok daha üstünde atama yapılması bekleniyor. Bakanlık beş yılda ise aile danışmanı sayısını 30 Bine çıkarmayı hedefliyor.

Aile Danışmanı olmak isteyen adayların özellikle dikkat etmesi gereken husus ise katılacakları kursun yetkili bir üniversite ya da kurum tarafından verilmesi. Şuan bazı kurumların verdiği 100 saatlik aile danışmanlığı kursunun yeterli olmadığı ve katılımcı mağdur ettiği biliniyor.

bu haber 18.05.2012 tarihli http://www.memurlarahaber.com/ internet sitesinden alınmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?