+90 546 204 61 82
Sosyal Medya Hesaplarımız

Dil ve Konuşma Güçlüğü Eğitimi

03 Temmuz 2024
7 kez görüntülendi
Dil ve Konuşma Güçlüğü Eğitimi

MEB Onaylı Dil ve Konuşma Güçlüğü Eğitimi İçeriği Nelerdir ?

Dil ve konuşma güçlüğü eğitimi almak isteyen kişilerin karşısına çıkan ilk soru olan MEB onaylı dil ve konuşma güçlüğü eğitimi içeriği nelerdir sorusu altında kişiler eğitim sonucu hangi kazanımları elde edeceğine ve bu kazananlar için hangi ders içeriklerini göreceklerini öğrenmektedirler. Bu ders içeriklerinden bazılarını sayacak olur isek: İşitme fizyolojisi, tarihçe dil ve konuşma bozuklukları, artikülasyon bozuklukları, dil ve konuşma gelişimi, konuşma terapisi, tek sözcük dönemi, mırıldanma dönemi, dil ve konuşma terapisi nedir, dil ve konuşma bozuklukları, dil ve konuşma bozuklukları nedenleri, seslerin çıkarılması, ses bozuklukları, organik ses bozuklukları, hastalık ve tedaviler, ses terapisi, konuşma bozuklukları, diyafram egzersizleri, kekemelik terapisi, dizartri kekemelik de nefes kontrolü, apraksi dil bozuklukları, prompt tekniği, bekle gör çalışmaları, bekle gör sistemi gecikmiş konuşma, konuşma tanı ve ve tedavi fonolojik bozukluklar, fonolojik bozukluklar tedavi, özgül dil bozukluğu, afazi tedavi süreci, işitme bozukluğu, işitsel sözel terapi teknikleri, yapısal anomalilerin tedavisi, submit postalamak, hipermagnezemi ile sözcük çeşitlerinin öğrenilmesine yönelik etkinlikler, alıcı dil gelişimini destekleyen etkinlikler gibi eğitim içerikleri dil ve konuşma güçlüğü eğitimi içerisinde bulunmaktadır. Bu eğitim içerikleri ile beraber kişiler bu alanda uzman bir kişiye dönüşerek danışanlarına terapi yapabilmeye başlayabilmektedir.

 

Dil ve Konuşma Güçlüğü Nedir ?

İletişimin sözel olarak temel alt yapısı içinde bulunan konuşmada yaşanabilecek herhangi bir aksaklık ve düzensizlikler nedeniyle bedenimizde sahip olduğumuz en büyük iletişim aracında sorunlar çıkmaktadır. Bu sorunları kişilere hem sosyal hayatında hem de kendisi bazında düşünülerek bazı sorunlara sürüklemektedir. Bu olumsuzlukların kişiyi etkilemesi neyse dil ve konuşma güçlüğü denir ve dil ve konuşma güçlüğü hoş gözükmeyen ve çoğunluk ile anlaşılamayan bir şekilde yapılan ve konuşulanların değil kişinin konuşma biçiminin ve şeklinin dikkat çekmiş olduğu genellikle engelli konuşma olarak kabul edilen bir durumdur. Kişiler bu gibi açıklamaları veya daha detaylı bilgi almak için dil ve konuşma güçlüğü nedir sorusu altında cevap aramaktadır ve bu sayede bu problemi yaşayan kişiler önce sorununu tanıyabilir sonrasında ise tedavi olmaya başlayabilirler.

 

Dil ve Konuşma Güçlüğü Nasıl Giderilir ?

Dil ve konuşma güçlüğü nasıl giderilir sorusu için cevap verilecek olur ise sorun tam olarak tanımlandıktan sonra egzersizler ve ilaç tedavileri ile birlikte dil ve konuşma güçlüğü sorunları çözülebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?