+90 546 204 61 82
Sosyal Medya Hesaplarımız

Masal terapisi Nedir ?

29 Mayıs 2023
132 kez görüntülendi
Masal terapisi Nedir ?

Masal terapisi Nedir ?

Masal terapisi nedir masal terapisi çocuklar adına terapötik amaç için kullanılan çocuk masalları ile birlikte gerçekleştirilen bir terapi yöntemidir. Masal terapisi eğitimi adına seçilen masalların çocukların ruh sağlığını gelişimini destekleyen ve tamamlayıcı unsurlar barındıran bir altyapıya sahip olması gerekmektedir. Masal terapi diğer oyun terapi teknikleriyle birlikte kullanıldığı zaman çok daha etkili olduğu görülmektedir. Masal terapisi eğitimi çocuklara tüm yaşamları boyunca karşılaşabilecekleri sorunları duygusal düşünsel ve davranış problemlerine aşamalarını sağlayabilecek becerileri kazandıran bir eğitimidir. Masal terapisi kurgusuyla birlikte çocuklar yetişkinler gibi kendilerini ifade edemedikleri zaman masal terapisi ile beraber kelimeler ve materyaller aracılığı ile kendini daha rahat bir şekilde ifade etmesi sağlanmaktadır. Gün içerisinde yaşadığı sorunları aktaran çocuklar masal terapisi ile birlikte sorunu çözebilmek dediler ve masal terapisi ile birlikte çocuklar olumsuz davranışları değiştirebilmektedirler. Masal terapisi sertifikası alan kişiler ise masal terapisinin diğer psikolojik tekniklerin işe yaramadığı yerde yardımcı olabileceğini ve eğitim davranış düzeltme yetiştirme ve karakterlerin gelişimi problemin kaynağını bulmak adına çocuk vasıtalarda kaynaklarını ve içeriğini kullanan bir psikoloji yöntemi olduğunu öğrenmektedir.

 

Masal terapisi Eğitimi MEB onaylı Kimler Katılabilir ?

Masal terapisinde eğitimim MEB onaylı kimler katılabilir masal terapisi eğitimi almak isteyen kişilerin ilk cevaplaması gereken soru alan masal terapisi eğitimi kimler alabilir sorusudur. Peki masal terapisi eğitimi kimler alabilir şu şekilde sıralayabiliriz: Doktorlar, psikologlar, sağlıkçılar, öğretmenler, aile danışmanları, psikiyatristler, sınıf öğretmenleri, özel eğitim uzmanları, rehber öğretmenleri, psikolojik danışmanlar, çocuk gelişim uzmanları, sosyal hizmet uzmanları, okul öncesi öğretmenleri kreşte çalışan kişiler ve bu bölümlerde lisans eğitimi görmüş olan 3 üncü veya dördüncü sınıf öğrencileri ve bu alana ilgi besleyen ebeveynler bu eğitim programına katılabilmektedir.

 

Masal terapisi nasıl yapılır ?

Masal terapisi nasıl yapılır öncelikle masal terapisi 2 yaş ve 12 yaş arası çocuklara uygulanan bir terapi yöntemidir duygusal bağlamda kendisini ifade edemeyen davranış bozukluğu gerçekleştiren duygusal problemler yaşayan çocuklara uygulanır masal terapisi uygulamak için masal terapisti çocuğun ortaya koyduğu masal dünyasına onunla birlikte inerek çocukla birlikte masal dilini konuşur terapi sürecinin sonunda ise çocuklar yaşadıkları duygusal sıkıntıları gidermeleri ve sağlıklı gelişimlerine ulaşması hedeflenmektedir.

 

Eğitimi İncelemek ve Satın Almak İçin: https://egitimsertifika.com/masal-terapisi-egitimi-sertifika-programi/

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?