+90 546 204 61 82
Sosyal Medya Hesaplarımız

Psikanaliz Eğitimi Nedir

03 Mayıs 2024
12 kez görüntülendi
Psikanaliz Eğitimi Nedir

Psikanaliz, insanı bilinçli bir varlık olmaktan ziyade bilinç dışı hareketleri ile de değerlendirir. Bilinç altında yatan ve ortaya çıkmayan bazı duygular zamanla nevrotik duygulara sebep olabilir. Psikanaliz eğitimi ise akıl ve ruh sağlığı uzmanlarının danışanlarını doğru değerlendirmesi için alınır. Bireyin bilinçli yaptığı davranışlarda anormallik olmasa da bilinç dışına ittiği bazı duygular ve düşüncüler ruhsal baskılara neden olur. Psikanaliz eğitimi, bu baskıların ve duyguların aşamalı olarak nasıl gün yüzüne çıkarılacağı ile ilgilenir.

 

Psikanaliz Eğitimi Nedir?

Psikanaliz eğitimi nedir ve ne işe yarar diye merak edebilirsiniz. Psikanaliz eğitimi aldığınızda seanslarınızda kullanacağınız psikoterapi tekniği öğrenirsiniz. Psikoterapi yöntemleri bireylerin davranışlarını anlamlandırma süreçlerinde daha etkin rol oynar. Psikanaliz eğitimi aldığınızda bireyin anne karnından başlayarak yetişkinlik evresine kadar her etkeni değerlendirme şansınız olur. Özellikle tekrarlayan bazı davranışlar ve kadersel olduğu düşünülen döngülerde kullanılır. Bireyin psikanaliz ile düşünce şekli değiştirilir ve tekrarlayan döngüden kurtulması sağlanır.

Psikanaliz eğitimi nedir konusu kadar psikanaliz eğitimi sertifikası ne işe yarar konusunda merak ettikleriniz olabilir. Psikanaliz eğitimi sertifikası, psikoterapi tekniğini danışanlarınızda kullanmanız için size yetki verir. Sözlü konuşma ile terapi süreci bir yere kadar ilerlediğinden psikanalize ihtiyaç duyulur. Psikoterapistler, psikanaliz eğitimi alarak danışanlarında ciddi ilerleme sağlar.

 

Kimler Psikanalist Olabilir?

Psikanalist olmak isteyenler kimler psikanalist olabilir araştırması yapıp eğitim seçeneklerini değerlendirir. Psikoloji ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunları psikanalist unvanı alır. Sosyal hizmet uzmanları ile psikiyatri hemşireleri de klinik psikoloji yüksek lisans eğitimi alıp psikanalist olabilir.

Psikiyatrlar ve farklı branşlardan olan, klinik psikoloji yüksek lisansı yapanlar da psikanalist unvanı alır.

 

Psikanaliz Nasıl Yapılır?

Psikanalist olacaklar, akıl ve ruh sağlığı uzmanlarının psikanaliz nasıl yapılır konusunda merak ettikleri vardır. Psikanaliz yapıldığı sırada psikanalist ve danışan göz kontağı kurmaz. Danışan bir koltukta uzanır ve psikanalist onu uzaktan izler. Seans süresi boyunca ruhsal soruna göre psikanalist soru sorar ve danışan anlatır. Psikanaliz seans süreleri diğer psikoterapi yöntemlerine göre daha sıktır. Ruhsal sorunun ağırlığı arttıkça seans sıklığı da artar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?