+90 546 204 61 82
Sosyal Medya Hesaplarımız

Üstün Zekalılar Eğitimi Atölyesi

21 Mart 2021
2 kez görüntülendi
Üstün Zekalılar Eğitimi Atölyesi

ÜSTÜN ZEKALILAR EĞİTİMİ KIŞ PROGRAMI

(2021 – 2022 Adana)

Üstün Zekalı Çocuklar Eğitimi Atölyesi

Genel Bilgiler:
 • Yaş Grubu : 5 – 11 yaş
 • Eğitim Gün ve Saatleri : Cumartesi günleri 16.00 – 19.00
 • Eğitim Ücreti : 3 ay 1200 tl (KDV dahil %8)
 • Eğitim yeri: Kampus Online 0549 599 51 49, 0543 258 05 88
 • Ders Bilgileri: Öğrencilerimiz bulunduğu yaş grubuna göre 3 ders alacaktır.

Üstün Zekalılar Eğitimi Atölyesi Amacı

Üstün zekalı çocuk ABD eğitim bakanlığı’na göre aynı yaş, deneyim veya çevre şartlarına sahip akranlarına göreüstün performans gösteren veya yüksek düzeyde başarı elde eden çocuk ve gençlerdir. Üstün zekalı çocuk seçkin yeteneklerinden dolayı üstün zekalı çocukları belirleme konusunda yeterliliği olan, bu alanda profesyonel olarakbilinen kişiler tarafından belirlenmiş ve standart zeka testlerinden yaklaşık 130 ve üzeri puan alan çocuktur.

Bu özellikteki çocuklar genellikle okul tarafından sağlanmayan eğitim hizmeti veya faaliyetlerine ihtiyaçduyarlar. Bu çocuklarla ilgili en yaygın yanlış inançlardan biri ise ‘bu çocuklar zaten üstün onlar için fazladan eğitime ihtiyaç yoktur’ inancıdır. Ve maalesef zaman içinde bu tarz yanlış yargı kalıplarından dolayı özel eğitim alanının en çok ihmal edilen alanı üstün zekalı veya özel yetenekli çocuklar olmuştur. İlk, orta ve bir dereceye kadar lise programları öncelikli olarak çocukların çoğunun sahip olduğu olağan yeteneklere göre düzenlenir. Bu durumüstün zekalı çocukların kapasitesinin çok azını kullanarak ilk okul, orta okul ve lisede başarılı olmasını sağlamaktadır. Bunun sonucu olarak ilkokula başlayan bu çocuklar programa ilgisiz kalmakta, edindikleri bilgi düzeyi, zihinsel düzeyine uygun olarak olabileceğinin çok gerisine düşmektedir. Böylece çocuğun gizil gücünün büyük bir bölümünü öğrenim yerine başka alanlara kaydırabileceği söylenebilir.

Aynı zamanda üstün yetenekli çocukların büyük bir çoğunluğu yüksek enerjiye sahiptir ve akranlarından farklıolarak sürekli yenilik isterler. Bugünkü eğitim sisteminde uygulanan müfredat programları, normal öğrencilerin öğrenme kapasitesi göz önünde bulundurularak hazırlandığı için, programın kapsadığı alanlar ve konular üstün yetenekli öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verememektedir.

Uygarlık düzeyi dediğimiz, insanlığı daha iyiye, daha güzele doğru götüren, birikimleri, buluşları ve yaratılarıortaya koyanlar şüphesiz sıradan insanlar olmamıştır. Dünyayı geliştiren ve ileriye götüren, olağanüstü özellikleri bulunan, bu bir avuç özel gereksinimli üstün nitelikli kişilere yönelik önlemler, önemlerine rağmen yeterince alınamamıştır. Kurumumuz bu eksikliği gidermek adına, alanda eğitimli profesyonelleri ile üstün yeteneklilere özel eğitim hizmeti sunmaktadır.

Üstün Zekalı Çocuklar Eğitimi Programına Öğrenci Seçimi:

Programa öğrencilerimizi seçerken öncelikli olarak üstün zekalı olup olmadığını tespit etmek adına alanda yeterliliği bulunan bir profesyonel tarafından uygun zeka testi yapılmaktadır. Güvenirliği sağlamak adına ülkemizde kullanılan güvenilirliği ve geçerliliği en yüksek iki zeka testi uygulanmaktadır. Değerlendirme sonucunda üstün zekalı olduğu tespit edilen öğrenciler ailelerin de onaylaması ile programa alınmaktadır.

Üstün Zekalı Çocuklar Eğitimi Programın İçeriği 

Program üstün yetenekli çocuklara özel düzenlenmiş 7 ders ve biranne-baba eğitim programından oluşmaktadır. Bu dersler;

Düşünme Becerileri: Bu ders ile sorunlara ve durumlara farklı açılardan bakarak bir şeyi herkesten farklı çözebilmeyi, problem çözme ve stratejiler geliştirip, başkalarının birleştirmeyi düşünemedikleri noktaları birleştirmeyi, eğlenirken düşünerek, özgün çözüm yolları oluşturmayı, fikirler arasında gezinip düşüncelerimizi esnekleştirmeyi başaracağız. 

Dikkat ve Hafıza geliştirme: Bu ders ile çocukların dikkat ve konsantrasyon becerilerini geliştirici, teknolojik cihazlar ve kullanımı, farklı materyallerin kullanımı, gerçek ve sanal oyunlar uygulamalı olarak verilecektir.

Akıl ve Zeka Oyunları: Satranç, mangala, hedef 5, tik tak bom, riverse, tangram, hanoi kulesi, jenga, paradux … gibi onlarca oyunla çocuklar hem eğlenmekte hem de dikkat ve konsantrasyon, mantık yürütme, stratejik düşünme, görsel algı, sosyal ve duygusal becerileri gelişmektedir.

Üstün Yeteneklilerle Matematik: Bu matematik bildiğiniz matematik değil! Bu ders ile çocuklara analitik düşünme, akıl ve mantık yürütme, problem çözme, matematiksel işlemleri hızlı bir şekilde yapma gibi becerilerinkazandırılması amaçlanmaktadır.

Yazılım Geliştirme: Telefonumda olmazsa olmaz dediğimiz uygulamaları yapmak için günümüz vazgeçilmezlerinden olan yazılımı çocuklarımızla buluşturuyoruz. Teknolojiyi kullanan taraf değil geliştiren taraf oluyoruz! Kod Yazın, derleyin, neler yapabileceğinizi kendiniz görün! 

Sanatta Yaratıcılık: Tasarım dersleri sadece çocukların hayal gücünü geliştirmez, aynı zamanda onların yaratıcılıklarını da geliştirir. Bizimle yaratıcı zekân sayesinde etkileyici, eşi benzeri olmayan sanat eserleri için düşünceler üretmeye var mısın? Her gün bir sanatçı gibi düşünmeyi öğreneceğiz ve çizim, resim, seramik, baskı, ambalaj tasarımları vb. sanatsal alanlarda yaratıcılık sınırlarını zorlayacak çalışmalarla ortaya sanat açısından zengin malzemeler çıkaracağız.

Üstün Değerler: Üstün yetenekli çocuklar, fiziksel, duygusal ve entelektüel gelişimleri yanında ahlaki gelişimleri ile de yaşıtlarına göre üstünlük gösterirler; küçük yaşlarda iken yüksek ahlaki duyarlık sergilerler.  Diğer gelişim alanlarının olduğu gibi, duygusal ve ahlaki alanın da sağlıklı ve istikrarlı bir gelişim gösterebilmesi için eğitim ve rehberliğe ihtiyaç duyacağı bir gerçektir. Üstün yetenekli çocuklar bu ders ile adalet, özgürlük, cömertlik, yardımseverlik vb. değerleri öğrenmekte ve yaşantı olarak kazanmaktadırlar.

Üstün Yetenekli Çocukların Anne-Babalarına Danışmanlık: Program sürecinde sadece üstün yetenekli çocuklarımızla değil onların anne babaları ilede ilgileniyoruz. ebeveynlere üstün yetenekli çocukları ile nasıl iletişim kuracakları, karşılaşacağı ve yaşamakta oldukları zorluklar ve bu zorluklarla nasıl başa çıkacakları, şuan ve gelecekte neler yapabilecekleri ile ilgili danışmanlık hizmeti sunuyoruz. belirli periyotlarla bu çocuklarımızın aileleri ile görüşmeler yapıyoruz.

*Eğitimlerimizde yemek arası bulunmadığından velilerimiz öğrencilerimizin yanlarına molalar sırasında yiyebilecekleri atıştırmalık koyabilirler.

İletişim:

Seyhan / ADANA

Bilgi ve Kayıt için: 0 5072046182  –  03224580458

 

Eğitim Başvuru Formu

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZIN

  Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?