+90 546 204 61 82
Sosyal Medya Hesaplarımız

Aile Danışmanlığı Sertifikası Online Sertifika Programı

27 Haziran 2024
15 kez görüntülendi
Aile Danışmanlığı Sertifikası Online Sertifika Programı

Aile Danışmanlığı Sertifikası Nedir ?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2012 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan 28 401 sayılı aile danışma merkezleri yönetmeliği uyarınca tanımlanmış olan ve aile bireyleri için verilen hizmet olarak adlandırılmaktadır. Aile danışmanlığı sertifikası aile danışmanlığı incinmiş duygular ebeveynler arasındaki veya ailedeki bir diğer kişiyle yaşanabilecek sorunlara yeni yaşam düzenlemeleri ve çocukların bakımı ve mali düzenlemeler gibi konularda destek olan profesyonel yardımdır ve aile danışmanı olabilmek için aile danışmanlık sertifikası almanız gerekmektedir. Peki aile danışmanlığı sertifikası nedir sorusuna cevap olarak aile danışmanlığı alanında bilgi sahibi olmak isteyen kişilere aldıkları eğitim sonucu verilen bir sertifikadır. Aynı evde yaşayan insanların evlenme ayrılma veya boşanma süreçleri dahilinde yaşamış oldukları problemlerin çözümünde aile danışmanları yardımcı olur. Aynı zamanda aile içindeki bireylerin birbirleri arasında yaşadıkları sorunlar veya yeni aile düzenine geçmenin vermiş olduğu zorlukların atlatılması konusunda destek aldıkları o terapi türüdür. Aile danışmanı eşlerin arasındaki sorunların çocukları etkilemesi veya çocuğun yaşayabileceği fiziksel psikolojik eğitim sorunlarının aile içinde bulunan iletişim bağlarını etkilemesi kaçınılmaz bir durumdur. Yaşanan bu sorunların çözümü için aile bireylerine psikolojik destek vermek aile içi iletişim bağlarını güçlendirmek aile bir bireylerini birbirlerine karşı duyarlı olmalarını sağlamak gibi ailelere verilebilecek destekler aile danışmanlığının amaçları içerisinde bulunmaktadır.

 

Aile danışmanlığı sertifikası alınca ne olur ?

Aile danışmanlığı sertifikası alınca ne olur aile danışmanı sertifikası olan kişiler aile danışmanları hakkında bilgi ve donanım sahibi olmanın yanı sıra aile danışmanlığı sertifikasıyla beraber çalışabilmektedirler. Aile danışmanlığı ile hangi alanlarda çalışabileceklerini sıralayacak olursak şu şekilde bir sıralama yapabiliriz: Aile danışmanlık merkezi açılabilir, bireysel klinikler içerisinde çalışabilir, aile danışmanlık merkezinde çalışabilir, SHÇEK’ e bağlı aile danışmanlık merkezi içerisinde çalışabilir, kurumların aile danışmanlık bilimlerinde çalışabilir bu sertifikaya sahip olan kişiler.

 

Aile danışmanlığı sertifikasını kimler alabilir ?

Aile danışmanlığı sertifikası almak isteyen kişilerin ilk cevaplaması gereken soru olan aile danışmanlığı sertifikasını kimler alabilir sorusudur bu soru dahilinde bulunan kişiler aile danışmanlığı sertifikası alabilmektedir. Peki kimler aile danışmanlığı sertifikası alabilir şu şekilde sıralayabiliriz: PDR, psikoloji, tıp, sosyoloji, hemşirelik, sosyalizmin, çocuk gelişimi alanları içerisinden en az birinden 4 yıllık lisans programları üzerinden mezun olan kişiler katılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?