+90 546 204 61 82
Sosyal Medya Hesaplarımız

Dil Ve Konuşma Güçlüğü Nedir Nerede Kullanılır?

07 Haziran 2024
41 kez görüntülendi
Dil Ve Konuşma Güçlüğü Nedir Nerede Kullanılır?

Dil Ve Konuşma Güçlüğü Nedir ?

Günümüzde çocuk sahibi olan kişilerin çok fazla karşısına bir soru olan dil ve konuşma güçlüğü nedir cevabı günümüzde oldukça önem taşımaktadır. Dil ve konuşma güçlüğü kişiler arasında iletişim ağının sözel altyapısını oluşturan konuşmada herhangi bir yaşanabilecek aksaklıklar ve düzensizlikler nedeniyle sahip olabileceğiniz en iletişim aracında yaşanabilecek zorlukların hem bireyin kendisi bazında hem de sosyal hayat bazında olumsuz yönde etkileyen durumların genel olarak ifadesi dil ve konuşma güçlüğüdür. Dil ve konuşma güçlüğü bireylerin iletişim esnasında yaşadıkları sorunlar denilebilse dahi kişilerin bedensel olarak da zorluk yaşadığı bir durumdur. Bu da kişilere dışa vurum olarak kısıtladığı için hem psikolojik hem de özgüven bazında kişileri oldukça zarar vermektedir. Özellikle küçük çocuklarda yaşanılan bir durum olan dil ve konuşma güçlüğü ailelerin bu konuda bilinçli olarak en kısa sürede müdahale etmesi gereken bir durumdur. Çocuklarda erken yaşlarda görülmesinin yanı sıra erken yaşlarda konulan teşhisler ve bu teşhisler sonucu çocukların terapi edilmesi oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

 

Çocuklarda Dil Ve Konuşma Güçlüğü Sorunları Nelerdir ?

Konuşma bozukluğu yaşayan çocuklara sahip olan ebeveynlerin karşısına çıkan bir soru olan çocuklar da değil ve konuşma güçlü sorunları nelerdir sorusuna cevap olarak çocuklar hem dış çevreyle hem de bireyle ilgili olduğu için çok fazla sorun yaşamaktadırlar ve bu yüzden de oldukça fazla türleri bulunmaktadır. Bu türlerden bazılarını sayacak olursak: Konuşmanın gecikmesi, bölgesel konuşma ayrılıkları, çocuğun bedensel engellilerine bağlı bozukluklar, ses bozuklukları, artikülasyon seslerin söylenişindeki hataları, kekemelik işitme de ortaya çıkan engellilerin konuşmayı etkilemesi, yabancı dile bağlı konuşma bozuklukları gibi birden fazla konuşma bozukluğu türü bulunmaktadır. Eğer çocuklarınızla konuşma bozuklukları baş gösterdiyse ne onaylı dil ve konuşma güçlü eğitimleri sayesinde çocukların nasıl bu durumdan sıyrılabileceğini anlayabilirsiniz.

 

MEB Onaylı Dil Ve Konuşma Güçlüğü Sertifikası Nedir ?

MEB onaylı dil ve konuşma güçlüğü sertifikası nedir derseniz çocuklarınla konuşma bozuklukları baş gösteren ebeveynlerin aldığı bir eğitim sonucu aldığı sertifikadır. Bu eğitim sayesinde çocuklarının erken yaşları da teşhis konulan konuşma bozukluklarına terapi yöntemleri ile bir çözüm olabilmektedir. Ebeveynleri bu yüzden bu eğitim ve sertifikada ebeveynler için oldukça önem arz etmektedir ve günümüzde ebeveynlerin alması gereken bir sertifika olarak görülmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?