+90 546 204 61 82
Sosyal Medya Hesaplarımız

Masal Terapisi Nedir ?

14 Haziran 2023
107 kez görüntülendi
Masal Terapisi Nedir ?

Masal Terapisi Nedir ?

Masal Terapisi Nedir? Masallar ve hikayeler aracı olarak kullanılarak çocukların içinde bulunmuş oldukları durumu ve kendilerini ifade etmeleri üzere duran özel terapi yöntemine masal terapisi denir ve bu şekilde masal terapisi nedir sorusuna da açıklık getirmiş bulunuruz. Bu terapi yönteminde çocukların bilişsel ve sosyal becerilerinin duygu ve düşüncelerini gösterdikleri ile ortaya çıkarmalarını amaçlar, masallar ile beraber yapılan terapi terbiye motivasyon ve psikolojik gelişim ve psikoterapi aracı olarak kullanılmaktadır. Masal terapisi çocuklar adına terapi amaç için kullanılan çocuk masalları ile gerçekleştirilebilen bir terapi tekniğidir. Seçilmiş olan masalların çocukların ruh sağlığı gelişimini destekleyen ve içerisinde tamamlayıcı unsurlar barındıran video altyapıya sahip olması gerekmektedir. Diğer oyun terapisi teknikleriyle beraber kullanıldığı zaman çok daha etkin sonuçlar elde edilmektedir. Masal terapisinde, masal terapisi sertifikası sahibi bir olay kişiler masal terapisinin diğer psikolojik yöntemlerin işe yaramadığı yerlerde yardımcı olacağını ve eğitim davranış düzeltme yetiştirme ve karakterlerin gelişimi problemlerin kaynağını bulmak adına çocuk masallarının kaynaklarını ve içeriğini kullanan bir psikoloji yönü olduğunu öğrenmektedir. Masal terapisi eğitimi almış olan kişiler masal terapisinin tekniklerini öğrenir masal dünyasına girer ve çocuklar adına masalın önemini kavrayarak kendisine saygısı olan farkındalık bilinci içerisinde olan çocukların yetişmesine katkı sağlar bunlar ile beraber birlikte öğrenilen yöntem ve tekniklerle çocukların psikolojik travma tik davranışsal bozukluklar gibi durumlarda masal ile fayda sağlamayı öğrenebilmektedir.

 

Masal terapisi Eğitimi MEB onaylı Kimler Katılabilir ?

Peki masal terapisi eğitimine paneli kimler katılabilir sorusu altında neler öğrenilebilmektedir bu soru altında kişiler masal terapisi eğitiminin kimlerin aldığını öğrenen bilmektedirler. Peki masal terapisi eğitimi kimler alabilir şu şekilde sıralayabiliriz: Doktorlar, psikologlar, sağlıkçılar, pedagoglar, aile danışmanları, psikiyatristler, sınıf öğretmenleri, özel eğitim uzmanları, rehber öğretmenleri, okul öncesi öğretmenleri, mezunları çocuk gelişim uzmanları, psikolojik danışmanlar, sosyal hizmet uzmanları, kreşte çalışan personel ve bu bölümlerde eğitim gören öğrenciler ve ilgi besleyen ebeveynler bu eğitim programına katılarak eğitim alabilir ve sertifika sahibi olabilir.

 

Masal terapisi nasıl yapılır ?

Peki masal terapisi nasıl yapılır masal terapisti çocuğun ortaya koymuş olduğu masal dünyasına onunla birlikte giderek çocuğun masal dilini konuşur ve bu sayede çocukların yaşadıkları duygusal sıkıntıları gidererek sağlıklı gelişimlerine ulaşmasına yardım eder.

 

Eğitimi İncelemek veya Satın Almak İçin:

Masal Terapisi Eğitimi Sertifika Programı

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?