+90 546 204 61 82
Sosyal Medya Hesaplarımız

MEB Onaylı Dil Ve Konuşma Güçlüğü Eğitimi

05 Haziran 2024
17 kez görüntülendi
MEB Onaylı Dil Ve Konuşma Güçlüğü Eğitimi

Dil Ve Konuşma Güçlüğü Nedir ?

Dil ve konuşma güçlüğü konuşma esnasındaki akışta ritimle fizikte vurgulardan ses birimlerinin çıkarılışında eklemlenişinde artikülasyonunda ve anlam bozukluğu bulunması sözel iletişim alanında değişik seviye ve şekillerde ortaya çıkan sorunlar ve düzensizlikler nedeniyle dili kullanma konuşmayı edinme ve iletişim güçlüklerini kişilerin eğitim ve sosyal hayat performansını olumsuz yönde etkilemesi durumuna denmektedir. Konuşma ise konuşmaya yarayan organların kasların sinir yapılarının işlevleri ile ilgili bir süreçtir. Bu organlar kaslar, sinirler ve işlevlerindeki rastgele bir bozukluk, çocuk sesleri, dilin yapısını ve özelliklerini bilse dahi bu organları kullanamadığı için sesleri çıkarmakta zorlanmaktadır. Bu açıklamalar sonucunda hem dil ve konuşma güçlüğü nedir hem de konuşma bozukluğu nasıl oluştuğunu anlatmış bulunduk günümüzde bu sorun ile karşılaşan çocuklara sayısı giderek artmaktadır. Çünkü bu sorunlar silsilesi içinde çocuklar sosyal Hayata bazen uyum sağlayamaya bilirler.

 

Çocuklarda Dil Ve Konuşma Güçlüğü Sorunları Nelerdir ?

Çocuklar da dil ve konuşma güçlü sorunları nelerdir derseniz çocukların hem kendileri hem de çevreleri ile birlikte bir bağ bulundurdukları için bu alanda çok fazla türde sorun yaşamaktadırlar. Bu çocuklarda görülen konuşma engelleri hakkında bazı türleri sayacak olursak: Ses bozuklukları, kekemelik, konuşma gecikmesi, artikülasyon seslerin söylenişindeki hataları, yine de ortaya çıkan engellilerin konuşmaya etkisi, bölgesel konuşma ayrılıklarına çocuğun bedensel engellerine bağlı bozukluklar, yabancı dile bağlı konuşma bozuklukları gibi bazı konuşma bozuklukları türleri bulunmaktadır. Bu çerçevede ise çocuklar kendisi ve bedeni ile alakalı problemlerden kaynaklanan dil ve konuşma güçlüğü erken yaşta ve fark edildikten Kısa bir süre sonra çözülmesi gerekmektedir. Çünkü bu sorunlar çözülmez ise çocukları ileriki yaşlarını duygusal ve sosyal anlamda geriye götüren bazı sorunlar yaşamaktadır. Bunun için ise ebeveynlerin MEB Onayla değil ve konuşmak eğitimi almaları gerekmektedir. Bu sayede böyle Sorunların çözümü için gerekli olan terapi işlemlerini görebilirler.

 

MEB Onaylı Dil Ve Konuşma Güçlüğü Sertifikası Nedir ?

Çocuklarınla konuşma bozuklukları gören kişilerin aklına eğitim yolları ile bilgi almak istediklerinde şu soru gelmektedir. MEB onaylı dil ve konuşma güçlü sertifikası nedir bu sertifika kısa bir şekilde açıklamak gerekirse kurumlar tarafından verilen ve dil ve konuşmak güçlüğü hakkında kişilere bilgiler veren ve bu bilgiler doğrultusunda bu sorunu yaşayan kişilerin nasıl terapi edileceği hakkında verilen eğitim ve bu eğitim sonucu verilen bir sertifika türüdür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?